Главная Украина Постачальники не зможуть виконати нове ПСО на ринку газу – профільна асоціація
Украина - 05.05.2022

Постачальники не зможуть виконати нове ПСО на ринку газу – профільна асоціація

Положення про спеціальні обов'язки (ПСО) на ринку природного газу, що набуло чинності з 1 травня 2022 року, становить значні загрози для ринку та споживачів, оскільки більшість постачальників не зможе переукласти договори з НАК "Нафтогаз України" згідно з його умовами, вважає Асоціація постачальників енергоресурсів (АПЕ).

"Положення про ПСО встановлює безпрецедентні за своїм негативним впливом правила — невиконувані для постачальників, зокрема в умовах збройної агресії РФ проти України, а також відкрито спрямовані на користь одного бенефіціара — Групи "Нафтогаз", — йдеться в листі асоціації до Офісу президента, Кабінету Міністрів, Міністерства енергетики та НАК "Нафтогаз України", на який вона посилається в повідомленні на сайті у середу.

На думку членів асоціації, постачальники не зможуть виконати, зокрема, вимоги щодо надання банківської гарантії для укладання договору з НАК.

Вони пояснюють це відсутністю вільних обігових коштів через низьку маржу, передбачену чинними договорами з ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг", а також через падіння рівня розрахунку населення за спожитий газ в умовах війни до 55%.

"Для забезпечення банківської гарантії постачальникам необхідно залучати кредити, які отримати у банків наразі неможливо", — зазначає Асоціація.

Крім того, також через падіння розрахунків постачальники не зможуть виконати вимогу положення про обмеження суми простроченої заборгованості постачальника за використаний газ, яка не має перевищувати 10% вартості поставленого газу в березні.

Крім того, в Асоціації переконані, що завершення нового ПСО 30 вересня, тобто до початку опалювального періоду, створює ризики його стабільного проходження.

"Існує об'єктивна загроза, що після завершення дії ПСО ціна на газ зросте й постачальники не зможуть забезпечувати споживачів газом за ціною, що закладена в базовому річному тарифі", — пояснює асоціація.

Її учасники назвали незбалансованим підхід до розробки нового ПСО, оскільки, на їхню думку, постачальники газу в проблемі неплатежів несуть на собі всі господарсько-правові ризики нового механізму, тоді як інші учасники ринку будуть повністю "застраховані" від виникнення такої заборгованості.

Як повідомлялося, Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №489 від 29 квітня 2022 року про затвердження оновленого ПСО на ринку газу, якою зберіг до 30 вересня 2022 року нинішні ціни на газ для населення на рівні річних базових пропозицій постачальників.

Згідно з документом, з 1 травня до 30 вересня 2022 року включно ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" реалізує постачальникам природний газ в обсягах, необхідних побутовим споживачам у відповідному періоді. Умовою отримання такого газу постачальником є приєднання його до балансуючої групи ГК "Нафтогаз Трейдинг". При цьому постачальник до 15 травня 2022 року має, зокрема, надати "Нафтогаз Трейдингу" банківську гарантію на суму грошових зобов'язань, виходячи з вартості пікового місячного обсягу споживання у 2021 році. Водночас сума простроченої заборгованості постачальника перед ГК станом на 15 травня порівняно з 1 квітня 2022 року не має бути більше ніж 10% вартості придбаного газу в березні.

Ціна на природний газ, що передається постачальнику, визначається на рівні, який з урахуванням його торговельної надбавки (націнки) у розмірі 0,6 грн/куб. м і ПДВ дорівнюватиме базовій річній пропозиції такого постачальника, що діяла на 24 лютого 2022 року.

Режим ПСО на ринку газу для населення було скасовано влітку 2020 року. Водночас узимку 2021 року в умовах різкого зростання цін уряд тимчасово запровадив обмеження ціни газу для населення до 6,99 грн/куб. м, але з 1 квітня відмовився від нього.

Водночас з 1 травня 2021 року до 30 квітня 2022 року діють обов'язкові річні пропозиції постачальників для населення, які вони не мають права підвищувати протягом усього періоду, але можуть знижувати. До 1 травня 2022 року річна пропозиція, зокрема, НАК "Нафтогаз" для населення становить 7,96 грн/куб. м (з ПДВ, без вартості транспортування), компанії "ЙЕ Енергія" Дмитра Фірташа та близько 20 постачальників, що працюють під брендом "Твій Газзбут", — 7,99 грн/куб. м (з ПДВ). За даними на лютий 2022 року, річні пропозиції кількох десятків постачальників, що працюють на ринку, варіювалися в межах від 7,7 грн/куб. м до 11,99 грн/куб. м.

АПЕ об'єднує 30 ліцензіатів з постачання газу та електроенергії, зокрема всіх постачальників бренду "Твій Газзбут".

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Может Заинтересовать

Збитки навколишньому середовищу від атаки РФ на ДніпроГЕС уже становлять приблизно 140 млн грн — глава Міндовкілля

Збиток довкіллю від атаки російських агресорів на Дніпровську ГЕС у Запоріжжі 22 березня о…